Basınç Kırıcı Türbin

BASINÇ KIRICI TÜRBİN

basınç kırıcı

Belediye ve su birlikleri gibi idarelerin sahip olduğu şebeke hatlarında düşüden dolayı artan basıncın boru ve hat güvenliği için düşürülmesi gerekmektedir. Bunun için mevcut sistemlerde maslak ve basınç kırıcı vana kullanılmakta ve hat için tehlikeli olan basınç yok edilmektedir. Bu hat üzerinde basınç kırıcı yerine türbin koyularak hem basıncın kırılması sağlanırken hem de kayıp basınçtan enerji üretilmesi mümkündür (Şekil 1 ve 2). Kayıp enerjinin yeniden kazanılması ile hem kurumun hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmakla birlikte kayıptan kazanç elde edileceği için karbon salınımı azaltılmakta ve daha temiz bir çevrede yaşamamıza katkı sağlamaktadır.

1853 yılında kurulan Gilkes, 20 MW’a kadar üretim yapabilen hidroelektrik projeler için “sudan enerjiye” çözümleri sunan uluslararası bir firmadır. Hizmetleri arasında; tasarım, üretim, kurulum, servis ve tesis iyileştirme faaliyetleri bulunmaktadır. Ürün serisi Pelton, Francis ve Turgo (1919 yılında Gilkes tarafından icat edilmiştir) türbinlerinden oluşmaktadır ve 50-500 kW aralığı için için kompakt çözümleri içermektedir.

Gilkes Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Gilbert Gilkes & Gordon Ltd ile Marbeyaz Makine Sanayi A.Ş ‘nin ortalıklığı ile kurulmuş olup, Türkiye’nin yerli türbin üretimindeki ilkleri arasında yerini almıştır.

Hidroelektrik projelerin tasarımı, üretimi ve işletmeye alınmasındaki 162 yıllık engin deneyiminden yararlanan Gilkes Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş; optimum çalışma verimlerinin sağlanması adına mevcut tesislerin de servis ve tesis modernizasyonu konularında hizmet vermektedir.
Belediye ve su birliklerinden alınan veriler tek tek incelenip, hesaplamaları yapılır ve en uygun çözümün bulunması sağlanır. Her veri grubu Gilkes Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş için yeni bir projedir ve değerleri birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle ön fizibilite çalışmasının yapılabilmesi için ekteki formun yetkililerce doldurulması gerekmektedir.