Pelton Türbinleri

PELTON TÜRBİNLERİ

pelton turbine

DÜŞÜ ARALIĞI: 1000 m’ye kadar

ÇIKIŞ GÜCÜ: 20 MW’a kadar

Pelton Çarkı, geniş bir debi aralığında yüksek verim sağlar. Mümkün olduğunda, iki ya da daha fazla jet tanımlanabilir. Bu durum, debi aralığındaki verimi yükseltir. Her Gilkes türbini, en iyi yıllık enerji üretimini sağlayacak saha şartlarının optimize edilmesi için tasarlanır.

Pelton türbinler, ortadan yüksek düşüye çalışma aralığında bulunan bağımsız jet impuls türbinlerdir. Su jeti, çift kabın ayırıcı kenarlarına çarpar ve deşarj kanalı ya da türbin çıkış kanalına yerçekimi etkisiyle düşmeden önce yaklaşık 180o’lik açı ile döndürülür.

Gilkes Pelton türbinleri, yatay eksenli tekil ve ikiz-jet üniteleri ya da düşey eksenli 3’lü,4’lü veya 6’lı jet üniteleri olarak sağlanmaktadır.

Verim

İkiz ya da çoğul jet üniteleri, türbinlerden yüksek verimlerin sağlanabilmesi amacıyla debi aralığının arttırılması için tanımlanmıştır. Konuyu açıklayan, verimle ilgili tablolar verilmiştir.

Tasarım Amacı

Pelton silindir pistonunun tek boyutunu, farklı çap aralığında kullanabilmek mümkündür. Bu yolla türbin, herhangi bir saha koşulunda mümkün olan en yüksek verimle işletilebilecek şekilde tasarlanabilir.

Gilkes Pelton Türbinlerin Sağladığı Avantajlar

Bu türbinler, asgari yıpranma ile silt yüklü sularla çalıştırılabilir. Yıpranma oluştuğunda, mızrak ucu, nozul ve deflektör plakası kolayca tamir edilebilir ve uzun peryotlar sonrası , çarklar kaynak işiyle onarılabilir. Çalışan her parçaya, takıp çıkarılabilir üst kapak vasıtasıyla kolayca ulaşılabilir.

Hız yükü kontrolü çoğunlukla, tam yük atma durumunda bile boru hattında gerilim olmamasını garantileyen deflektör ile yürütülür. Su ekonomisi önemli olduğunda; deflektör hız kontrolü, mızrağın tepkisel kapanışı ile daha da genişletilebilir.

Çark ya da kasa için herhangi bir kavitasyon hasarı söz konusu değildir.

İlgili Çalışmalar:

Ardvorlich
Bart Lake
Youngs Creek
Dowally
Wye Creek