Kompakt Türbinler

KOMPAKT TÜRBİNLER

Kompakt Türbin

Kompakt Türbin Serisi

Pelton ve Turgo türbinlerinden oluşan Gilkes’in kompakt serisi, 100 kW altı hidroelektrik marketi için özellikle tasarlanmıştır. Yüksek doğrulukla tasarlanmış türbin çarkları ve mızrak vanaların dahil olduğu yalın tasarımımız ile uygun maliyetli ve su işlerinde geniş alanda kullanıma uygun güvenilir türbin serileri üretilmektedir.

Herhangi bir hidroelektrik sistem tasarımında kilit bileşen olduğundan, türbinin bakımının iyi yapılması ve hasardan korunması çok önemlidir. Firmamızın tüm kompakt türbinleri, türbinin aşırı hız olarak bilinen duruma gelmesinin önlenmesi amacıyla, yük atma olayında jet deflektörün (saptırıcı) kapatılması için arızalara karşı emniyet ile donatılmıştır.

Gilkes Pelton Türbini

Pelton türbinleri, orta ve yüksek düşülü serbest su jeti aksiyon (impuls) türbinleridir. Etki tipi türbin olduğundan, Pelton türbini geniş bir debi aralığında yüksek verim sağlar. Su jeti, çift kabın ayırıcı kenarlarına çarpar ve deşarj kanalı ya da türbin çıkış kanalına yerçekimi etkisiyle düşmeden önce yaklaşık 180o’lik açı ile döndürülür.

Gilkes Turgo Impuls Türbin

İlk olarak 1919’da Gilkes tarafından tasarlanmış ve icat edilmiş olan Turgo, orta düşülerde çalışabilen basit ve dayanıklı bir impuls türbindir. Bu türbin tipinin tasarımı, büyük su jetlerinin yüksek hızda Turgo Türbin Çarkı’na yönlendirilmesini sağlar.

Turgo Türbin Çarkı, su akımından enerjisi ayırır ve bu enerjiyi türbin miline verir. Bu mekanik güç, sonrasında jeneratör kullanılarak elektrik enerjisine çevrilir. Nihayetinde, üretilen bu elektrik enerjisi ulusal şebekeye verilebilir ya da yerel amaçlarla tüketilebilir.

Geniş bir debi aralığında yüksek verimlilik sağladığından, Turgo türbinleri akarsu tipi projeler için ideal bir çözümdür.

Gilkes Kompakt Türbin Kontrol Sistemi

Kendi geliştirdiğimiz türbin kontrol elemanlarından yararlanırken, Gilkes Kompakt Türbin kontrol sistemi tam otomatik bir denetim sağlar. Bu sistem, endüksiyon ya da senkron jeneratörlü olan hem şebeke bağlantılı hem de ada kurulumlarının kontrolünde kullanılabilir.

Kompakt kontrol sistemi standart olarak aşağıdaki elemanları içerir:

  • Düşü seviyesi kontrolü
  • 6” dokunmatik ekran HMI
  • Yatak sıcaklığının izlenmesi (Türbin ve Jeneratör)
  • G59/G83 koruma rölesi
  • Güç kompanzasyonu (güç faktörü düzeltmesi)

Mevcut olan ek seçenekler:

  • 10” dokunmatik ekran HMI
  • Uzaktan izleme
  • Kısa mesaj uyarıları

Su türbini, tüm su projelerinde kilit rol oynamakta olup, projenin elektrik, mekanik, hidrolik ve sivil konuları açısından doğru değerlendirilmesi gerektirmektedir. Binden fazla projedeki deneyimi sayesinde Gilkes, gerçek anlamda entegre edilmiş olan ekipman paketleri sunmaktadır. Belirli bir hidrolik görev ve saha uygulaması için optimum türbin seçimi bir çok parametreye bağlı olmakla birlikte aşağıdaki grafik temel türbin tiplerinin çalışma aralığına yönelik hızlı bir rehber olarak kullanılabilir.

Bununla beraber, aşağıdaki çizelge Gilkes Kompakt türbin serisinin işletme aralığı için hızlı bir rehber sağlamaktadır.

İlgili Çalışmalar:

Abernethy